letter of credit - онтологија

акредитив повеќе

мн. акредитиви
Вид збор: Именка, машки род
Писмен налог за отворање кредит во банка.
Албански: akreditiv, letërkredi
Употреба: Економија

вирман повеќе

мн. вирмани
Вид збор: Именка, машки род
Документ, образец за безготовинско плаќање меѓу субјектите во платниот промет.
Албански: virman
Употреба: Економија