jail - онтологија

апс повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
затвор
Турски: hapis
Употреба: Архаизам , Правда , Разговорно

апсана повеќе

Види и: апс (м.)
мн. апсани
Вид збор: Именка, женски род
апс
Турски: hapishane
Употреба: Архаизам , Правда

карцер повеќе

мн. карцери
Вид збор: Именка, машки род
затвор

логор повеќе

мн. логори
Вид збор: Именка, машки род
Местото (згради, бараки) каде што насила се доведени голем број лица заради искористување на нивниот труд или за убивање.
Албански: kamp, burg

робјашница повеќе

Вид збор: Именка, женски род
робијашница