inn - онтологија

ан повеќе

мн. анови
Вид збор: Именка, машки род
Гостилница со преноќиште, селска и друмска меана.
Турски: han
Употреба: Архаизам

гостилница повеќе

мн. гостилници
Вид збор: Именка, женски род
Мал ресторан во кој обично се служат традиционални јадења.
Албански: gjellëtore
Употреба: Гастрономија , Туризам