ice-cream - онтологија

долдурма повеќе

мн. долдурми
Вид збор: Именка, женски род
сладолед
Турски: dondurma Албански: akullore
Употреба: Архаизам , Гастрономија

сладолед повеќе

мн. сладоледи
Вид збор: Именка, машки род
Замрзната смеса обично од млеко, шеќер и јајца.
Албански: akullore
Употреба: Гастрономија
Примери:
млечен сладолед