flintstone - онтологија

кремен повеќе

мн. кремени
Вид збор: Именка, машки род
Многу тврд камен што пушта искри при удар.
Употреба: Минералогија

кремењак повеќе

мн. кремењаци
Вид збор: Именка, машки род
Одделен кремен камен.
Албански: gurzjarri
Употреба: Геологија