fireplace - онтологија

камин повеќе

мн. камини
Вид збор: Именка, машки род
Полуотворена, ѕидана печка за греење на простории со огнот што гори во огништето.

ложиште повеќе

мн. ложишта
Вид збор: Именка, среден род
Место каде што се ложи.

огниште повеќе

мн. огништа
Вид збор: Именка, среден род
Место во куќата или место воопшто каде што се пали оган.
Албански: vatër, zjarr
Употреба: Архитектура и градба

оџак повеќе

мн. оџаци
Вид збор: Именка, машки род
огниште
Турски: ocak Албански: oxhak, vatër