fire - онтологија

испали повеќе

Види и: пали (несв.)
испалат
Вид збор: Глагол, свршен
испука, истрела
Употреба: Дијалектен збор

истрела повеќе

истрелаат
Вид збор: Глагол, свршен
Испука, заврши со стрелање.

јанган повеќе

мн. јангани
Вид збор: Именка, машки род
пожар
Турски: yangın
Употреба: Архаизам

набрка повеќе

Види и: брка (несв.)
набркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Отпушти од работа, од организација и др.
Албански: lëshoj, braktis
Употреба: Економија , Разговорно

оган повеќе

мн. огнови
Вид збор: Именка, машки род
Запалена материја (дрва, јаглен) која горејќи развива топлина, светлина и чад.
Албански: zjarr
(само едн.) Пукање од огнено оружје.
Албански: armë zjarri
Употреба: Воен термин

огин повеќе

Види и: оган (м.)
огинот
Вид збор: Именка, машки род
оган

огинче повеќе

Види и: оган (м.)
мн. огинчиња
Вид збор: Именка, среден род
мал оган

огнен повеќе

огнениот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на оган.
Албански: i zjarrtë, zjarri

огон повеќе

Види и: оган (м.)
мн. огнови
Вид збор: Именка, машки род
оган

палеж повеќе

мн. палежи
Вид збор: Именка, машки род
пожар

пали повеќе

палат
Вид збор: Глагол, несвршен
(за пушка, топ) пукај! стрелај!
Албански: shtie
Употреба: Воен термин

плам повеќе

Вид збор: Именка, машки род
пламен
Употреба: Поетски збор
Примери:
Во борба, сред дим и плам.

пожар повеќе

мн. пожари
Вид збор: Именка, машки род
Голем уништувачки оган.
Албански: zjarr
Примери:
Пожарот во старата чаршија ги уништи дуќаните.

пука повеќе

пукаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Стрела со огнено оружје на некого или во некоја цел.
Албански: zjarr

распали повеќе

распалат
Вид збор: Глагол, свршен
(се распали) Нагрее до многу висока температура.
Албански: ndez

стрелба повеќе

мн. стрелби
Вид збор: Именка, женски род
Стрелање од огнено оружје.
Употреба: Воен термин
Примери:
Брза стрелба.