door - онтологија

врата повеќе

мн. врати
Вид збор: Именка, женски род
Направа што затвора или отвора некој отвор низ кој се влегува и излегува од соба, куќа, двор, градина и др.
Албански: derë, portë
Употреба: Архитектура и градба
Пола, крило од мебел.
Албански: derë

двер повеќе

мн. двери
Вид збор: Именка, машки род
врата
Албански: derë
Употреба: Архаизам

капиџик повеќе

мн. капиџици
Вид збор: Именка, машки род
Мала врата на ограда меѓу две соседни куќи.
Турски: kapı
Употреба: Деминутив