carry away - онтологија

завлече повеќе

завлечат
Вид збор: Глагол, свршен
(за вода) Однесе насила, влечејќи.
Албански: tërheq

занесе повеќе

занесат
Вид збор: Глагол, свршен
Однесе во определена мера или целосно во друг правец од саканиот.
Албански: çoj

понесе повеќе

понесат
Вид збор: Глагол, свршен
занесе, опие
Албански: marr, deh