belief - онтологија

вера повеќе

мн. вери
Вид збор: Именка, женски род
Убедување, надеж во остварување на нешто.
Албански: besim

дин повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вера (обично муслиманска).
Турски: din
Употреба: Архаизам

закон повеќе

мн. закони
Вид збор: Именка, машки род
Вера, верски прописи.
Албански: fe
Употреба: Архаизам , Религија

кредо повеќе

мн. креда
Вид збор: Именка, среден род
Уверувања, принципи, начела искажани во кратка и јасна формулација.
Албански: besim, dogmë
Употреба: Преносно значење

мислење повеќе

мн. мислења
Вид збор: Именка, среден род
убедување, уверување
Албански: bindje