а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шаблон

мн. шаблони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17897
1. образец, калап
Англиски: template
Примери:
Работи по шаблон.
2. Определен пример според кој се извршува некаква дејност.
Англиски: template, pattern
Употреба: Преносно значење
Примери:
Работи по шаблон.