стомак

мн. стомаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1068
1. желудник
Латински: ventriculus Англиски: stomach Српски: стомак Албански: stomak Бугарски: стомах Грчки: στόμαχος
Употреба: Анатомија
Примери:
Го боли стомак.
Има чир во стомакот.
Страда од стомак.
Нервозен, полн, празен стомак.
2. мев
Латински: venter Англиски: belly Српски: трбух Албански: bark Бугарски: корем, търбух Грчки: στόμαχος
Употреба: Анатомија
Примери:
Се здебелил, види колкав му е стомакон.
Изрази
Ме чеша стомаков за нив, што ми е грижа што мислат!