блујавица

мн. блујавици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36268
1. блуеница
Англиски: puke Албански: lloj bari
Употреба: Медицина
2. Вид плевел што расте на житните полиња.
Латински: Lolium temulentum Англиски: cockle Албански: lloj bari
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор