пајак

пајаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2403
1. Осумножни членконоги животни.
Латински: Aranea Англиски: spider Албански: merimangë
Употреба: Зоологија
Примери:
Крстатен пајак (Epeira diadema) - пајак крсташ, со слика на крст на грбот.
Домашен (куќен) пајак (Tegenaria domestica).
2. Жесток експлоататор.
Англиски: exploiter Албански: eksplotues, shfrytëzues
Употреба: Преносно значење