а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чалгаџија

мн. чалгаџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21939
Свирач на чалгија.
Англиски: musician Турски: çalgıcı
Употреба: Архаизам , Музика и танц