а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чакарест

чакарести
Вид збор: Придавка
1. За очи - шарен.
Турски: çakır
2. За човек - што е со шарени очи, на кој му е едното око од една а другото од друга боја.
Турски: çakır