а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чакал

мн. чакали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8682
1. (само едн.) Ситно кршен камен.
Англиски: gravel Турски: çakıl Албански: zhavorr
Употреба: Архитектура и градба
2. Крупен речен песок измешан со камчиња.
Англиски: pebble Турски: çakıl Албански: gur zalli
Употреба: Геологија
3. вид диво куче
Латински: Canis aureus Англиски: jackal Албански: çakall
Употреба: Зоологија