а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цицер

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Во печатарството - висината на буквите.
Англиски: letter size Албански: lartësia e shkronjave
2. Во печатарството - вид букви; колона од 12 типографски точки што служи како единица за мерење.
Англиски: pixel Албански: pika tipografike