а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фризер

мн. фризери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14954
Занаетчија што ја стриже, дотерува и обликува косата на муштеријата (клиентот).
Англиски: hairdresser Француски: friseur Албански: floktar
Употреба: Економија