а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

товари

товарат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 5016
1. товари, натовари
Англиски: load Албански: ngarkoj
Примери:
Товари еден камион со зелка.
2. Постави, поставува товар на добиток или на превозно средство.
Англиски: load Албански: ngarkoj
Примери:
Додека тие ја товареа стоката, јас те чекав тебе.
Ги зел пчелите и ги товарил на коњот.
3. Натрупа, трупа на некого работа, обврски, задачи; одговорности, обвинителни аргументи.
Англиски: charge Албански: akumuloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Товари некого пред полицијата (на сослушување).
4. (се товари) се натовари; става товар, става товар на себе.
Англиски: load Албански: ngarkoj
Примери:
Понекогаш знаеше да се товари и повеќе од потребното.
5. (се товари) На некого товари, обвини некој за нешто.
Англиски: charge Албански: ngarkoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му се товарија на овчарот.
6. (се товари) се товари, се натоварува
Англиски: load Албански: ngarkoj
Примери:
Се товарија на бродот.