а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скобичка

мн. скобички
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 54514
Желевце, потковичка на чевелот.
Англиски: shoeing
Примери:
Чевлињата ќе бидат едни црни, светликави, со скобички на ѓоновите.