а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пригода

мн. пригоди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4846
1. згода
Англиски: comfort Албански: komoditet
2. случка, настан, момент, повод
Англиски: occasion Албански: ndodhi, rrethan
Примери:
Тој навести дека за тоа ќе зборува во некоја друга пригода.
Народните песни се пеат на разни седенки, во разни пригоди.