а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приврзок

мн. приврзоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23891
1. Украс со мал отвор или со прстенче што се прикрепува на синџирче, ремче.
Англиски: pendant Албански: varëse, stringël
Примери:
златен приврзок
приврзок на кожено ремче
приврзок во форма на цвет
2. Украсен предмет со прстен на кој се прикрепуваат клучеви и др.
Англиски: pendant Албански: varëse, stringël