а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пречист

пречисти
Вид збор: Придавка
Ранг: 14492
1. Што е извонредно, беспрекорно чист.
Англиски: meticulous
Примери:
Таа е чиста, пречиста домаќинка.
Има пречисто лице.
2. Пречиста - епитет и друго име за Богородица.
Англиски: meticulous
Употреба: Црковен термин
Примери:
Пречиста Богородица