а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пречек

мн. пречеци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10319
1. Чин на примање гости, прифаќање на тој што доаѓа според вообичаените правила на донесување.
Англиски: welcome Албански: pritje
Примери:
пречек на гости
Им приреди топол пречек.
2. Очекување, пресретнување на празник, настан и сл.
Англиски: celebration Албански: pritje, kremtim
Примери:
Пречек на Нова година.
3. пресретнување, примање, прием
Англиски: reception Албански: pritje, pranim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Потсмешлив пречек на новите идеи.