а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поштар

мн. поштари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6311
1. Службеник што работи во пошта.
Англиски: postal clerk Албански: postier
2. Лице што ја разнесува поштата.
Англиски: postman Албански: postier
Примери:
Поштарот ѕвони на врата.
Изведенки
поштарски прид.
поштарскиот