а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позакрпи

позакрпат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33408
Закрпи малку, или малку повеќе.
Англиски: patch
Примери:
Земи и некоја друга лира, позакрпи се со бабата и тие што останале назад.