а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пасира

пасираат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Вметнува нешто со мерка, пристои, добро стои.
Англиски: fit Германски: passen Албански: pasoj, përshtat
2. Меле, прави каша особено за храна.
Англиски: pass Германски: passieren Албански: bluaj, grij, pasoj
Употреба: Гастрономија