а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

околу

Вид збор: Прилог
Ранг: 901
1. во околината
Англиски: around
Примери:
Куќата беше одделена од другите, а околу заградена со високи дрвја.
2. отприлика, ѓутуре
Англиски: about
Примери:
Плати казна од околу 100 денари.
3. близу
Англиски: close
Примери:
Околу ручек го посети неговиот другар.
Изведенки
околу-наоколу прил.
Пример: Сите изнаседнаа околу-наоколу.