а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

околија

мн. околии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8545
1. Поголема административна единица којашто опфаќа повеќе помали единици (општини, места, села).
Англиски: district Албански: rreth, qark
Употреба: Административен термин
Примери:
Bо целата околија тој имаше најубави овошки.
Селата од Прилепската околија.
Скопска околија.
2. околина
Англиски: environment Албански: mjedis