а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

околина

мн. околини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2490
1. Област, предел околу определено место.
Англиски: surrounding Албански: rrethinë, mjedis
Употреба: Географија
Примери:
живописна околина
во околината на градот
Жаришта се јавуваат во околините на селата.
2. општество, социјална средина
Англиски: environment Албански: mjedis
Употреба: Преносно значење
Примери:
За развојот и воспитувањето на детето од големо значење е околината.