а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оков

мн. окови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9509
1. Метални алки поврзани со синџири со кои се врзувале строго осудените затвореници со цел да им се ограничи движењето.
Англиски: chain Албански: pranga
Примери:
Затворениците беа со окови на рацете и на нозете.
'Рѓосани окови.
2. (само едн.) Метална рамка или дел за спојување со која се украсуваат или поврзуваат најчесто дрвени предмети, мебел и сл.
Англиски: hinge Албански: menteshë
Примери:
Мебелот беше со едноставни линии, но со интересен оков.