а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оклоп

мн. оклопи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4547
1. Метална облека што служи за заштита на телото во борба.
Англиски: armour Албански: mburoj, pancir
Употреба: Историја
2. Метална заштитна облога на воена бродови, тенкови, возови и сл.
Англиски: armour Албански: pancir, blind
Употреба: Воен термин