а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

озвучување

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 44507
1. (глаг. им.) озвучува
Албански: zëshmëri
Примери:
Озвучувањето не беше најдобро, се слушаше само во првите редови.
2. Музичка опрема за снимање, емитирање и пренос на звук.
Англиски: audio-equipment Албански: audio pajisje
Употреба: Технологија
Примери:
Тоа студио има најсовремено озвучување.