а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

овчарка

мн. овчарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 41196
1. Жена овчар.
Англиски: shepherd Албански: çobanesh
2. Сопруга на овчар.
Англиски: spouse of shepherd Албански: grua e çobanit