а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навлачи

навлачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Влачи (волна, лен) во определено или во големо количество.
Албански: tjerr
2. (се навлачи) Влачи доволно, до задоволување, се наработи со влачење.
Албански: tjerr mjaft
Изведенки
навлачува несв.
(се) навлачуваат
повт.