а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навлака

мн. навлаки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16549
1. Облога од ткаенина, кожа за перница, јорган, фотелја и др.
Англиски: cover Албански: mbules pëlhure
Примери:
перница без навлака
Се завали во удобната навлака од столицата.
2. облога, коронка на заб
Англиски: crown Албански: mbështjellëse, kurorë dhëmbi
Употреба: Медицина