а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маршира

маршираат; марширајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9022
Чекори во марш; се движи кон определена цел.
Англиски: march
Употреба: Воен термин
Примери:
Војската маршираше низ улиците на градот.
Војниците маршираа 40 километри до фронтот.
Изведенки
марширање ср.
глаг. им.