а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коскест

коскестиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 27614
1. ковчест
Англиски: bony
Примери:
Коскести раце.
2. За овошје - што има коска во плодот.