а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комбинат

мн. комбинати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16441
Големо производствено претпријатие во кое cо технолошкиот процес се обединети повеќе помали претпријатија од различни производствени гранки.
Англиски: combined collective Албански: kombinat
Употреба: Економија , Историја
Примери:
Металуршки комбинат.
Хемиски комбинат.
Дрвен комбинат.