а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коматар

мн. коматари
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек што многу јаде, изеслив човек.
Албански: njeri që han shumë
Употреба: Разговорно
Примери:
Овој коматаров цела фурна изеде.
2. Човек што чека се на готово, друг да му ги заврши работите.
Албански: hazërxhi
Употреба: Разговорно
Примери:
Прав коматар, по цел ден спие.