а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комарџија

мн. комарџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31145
Тој што се коцка.
Англиски: gambler
Употреба: Разговорно
Примери:
Комарџиите осамнуваа по масите, тркалајќи ги зарчињата.