а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комарник

мн. комарници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25592
Мрежа за заштита од комарци и од муви.
Англиски: fly screen
Примери:
Прозорецот имаше комарник.