а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

командир

мн. командири
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3570
Заповедник на помала воена, полициска или друга единица.
Англиски: commander
Употреба: Воен термин
Примери:
командир на чета
командир на стража
командир на одделение
Изведенки
командирски прид.
командирскиот
Пример: командирски ознаки