а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кавти

кавтат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Лупи пченка или растение.
Англиски: peel Албански: qëroj
2. (се кавти) За костени и други растенија чии плодови сами се отвораат.
Англиски: burst Албански: qëroj
Употреба: Преносно значење
3. (се кавти) Се смее.
Англиски: burst Албански: pëlcas nga të qeshurit
Примери:
Се кавтат како зелени.