а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кавал

мн. кавали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6177
Народен дувачки музички инструмент изработен од дрво, во вид на цевка со осум отвори.
Англиски: flute Турски: kaval
Употреба: Музика и танц
Изведенки
кавалче ср.
мн. кавалчиња
дем.