а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затупка

затупкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24739
1. Почне да тупка.
Англиски: drum Албански: fillon të qëlloj daullen
Примери:
Затупка нервозно со ногата.
И на двајцата срцата им затупкаа.
2. Тупка малку.
Англиски: pat Албански: qëlloj leht
Примери:
Затупка за да се загрее.
Изведенки
затупкува несв.
затупкуваат