а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затрупи

затрупат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47551
Почне да сече трупци, цепеници.
Примери:
Човекот затрупи од трупците.
Подготвуваше дрва за орев, затрупи од дебелите дабови трупци.
Изведенки
1. затрупува несв.
затрупуваат
2. затрупување ср.
глаг. им.