а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затрупан

затрупаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15076
1. (глаг. прид.) затрупа
Примери:
Телото на рударот беше затрупан со камења.
Градот беше затрупан со снег.
2. Што е преоптоварен со работа.
Англиски: overburdened
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е затрупан од работа.
Изведенки
затрупаност ж.