а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жад

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37095
1. жед
Англиски: thirst Албански: etje
Употреба: Дијалектен збор
2. Минерал со зеленикава боја од кој се изработуваат украсни предмети.
Англиски: jade Албански: xhadë
Употреба: Минералогија
Примери:
ѓердан од жад